Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

Kulak Ağrısı Neden Olur? [10 Temel Neden]

kulak ağrısı

Kulak ağrısı kişinin günlük yaşam kalitesini oldukça düşüren bir ağrıdır.

Baş bölgesindeki alanları ve işitmeyi de etkilediği için kulak ağrısına tahammül etmek diğer pek çok ağrıdan daha zor olabilir.

Gelin, kulak ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerine birlikte göz atalım:

Şu Nedenlere Bakacağız:

#1: Orta Kulak ve Dış Kulak Enfeksiyonları

Kulak ağrısının en sık karşılaşılan nedenleri orta kulak ve dış kulakta iltihaba yol açan enfeksiyonlardır.

Orta Kulak İltihabı:

0-3 yaş arası çocukların neredeyse %50’si orta kulak iltihabıyla karşılaşır. Bu yüzden orta kulak iltihabı çocukluk dönemi hastalığı olarak bilinir. Aslında her yaşta orta kulak iltihabıyla karşılaşmak mümkündür.

Orta kulak iltihabının belirtileri çoğunlukla soğuk algınlığı belirtilerine benzer. Soğuk algınlığı belirtilerine eşlik eden bir kulak ağrısı da varsa hemen orta kulak iltihabı düşünülmelidir.

Soğuk algınlığı ve grip gibi boğaz ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan hastalıklar, orta kulak iltihabının da başlıca nedeni olabilir. (Ancak) kulağa su kaçması, soğuk hava, sigara dumanı ve kirli havaya maruz kalmak gibi nedenler de orta kulak iltihabının nedenleri arasında sayılabilir.

Orta kulak iltihabı aslında bulaşıcı bir hastalık değildir ancak orta kulak iltihabına yol açan enfeksiyonların çoğu bulaşıcıdır. Bu yüzden bulaşıcı olduğu sanılabilir.

Dış Kulak İltihabı:

Orta kulak enfeksiyonlarının aksine daha çok yaz aylarında ve nemli havalarda görülen dış kulak enfeksiyonları da şiddetli kulak ağrılarına sebep olabilir.

Kirli havuz ve deniz suları, buralardan bulaşabilen mantar ve egzama gibi bakteriyel hastalıklar, kulak temizliğinde kullanılan gereçler ve yanlış kulak temizliği, dış kulak bölgesinde iltihaplanmaya yol açabilir.

Başlangıç evresinde kendini kaşıntıyla gösteren dış kulak iltihapları tedavi edilmediği takdirde  ilerleyebilir ve çok şiddetli ağrılara sebep olabilir.

#2: Basınç Değişiklikleri

Hava yolculukları, rakım değişikliğinin fazla olduğu kara yolculukları ve dalış sporları ciddi ve ani basınç değişikliğine yol açtıkları için kulak ağrısına sebep olabilirler.

Basınç etkisiyle yaşadığınız kulak ağrıları çoğu zaman geçicidir. (Ama) kulağınızda enfeksiyona, sinüzite ya da  kulak kiri gibi nedenlere bağlı bir sıkıntı varsa, bahsini ettiğimiz bu basınç, rahatsızlığınızı tetikleyebilir ya da arttırabilir.

#3: Kulak Kiri (Buşon)

Halk arasında “kulak kiri” dediğimiz buşonlar aslında kulağımızı korumaya yarayan doğal salgılardır. Bazı durumlarda bu buşonlar fazla salgılanabilir. Böylece birikme yaparak ve kuruyarak kulak tıkanmasına sebep olabilirler. Kulakların yanlış temizlenmesi de buşonları derinlere iterek kulak tıkanmasına yol açabilir. Pamuklu çubuklar ve sivri cisimlerle kulak temizlemek, buşonları derinlere itmenize sebep olabileceği için tehlikelidir.

Buşonlar yüzünden tıkanan bir kulakta işitme kaybı ve ağrı olması kaçınılmazdır. Bir kulak burun boğaz hekiminin yapacağı temizlikle kolaylıkla rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

#4: Sinüzit

Sinüzit; alın, göz çevresi ve şakak gibi bölgelerdeki sinüs boşluklarının iltihapla dolmasına sebep olan bir hastalıktır. Sinüzit tedavi edilmediğinde sinüslerdeki iltihap kulağa dolarak enfeksiyona sebep olabilir. Bu da kulak ağrısına yol açar. Ayrıca sinüzit ani basınç değişikliklerinde de kendini belli eden bir hastalıktır. Bu durum da kulak ağrısına yol açarak sinüzitinizin daha fark edilir olmasına sebep olabilir.

#5: Kulak Zarının Delinmesi

Şiddetli orta kulak ve dış kulak enfeksiyonları bazen kulak zarının yırtılmasına ya da delinmesine yol açabilir. Ani basınç değişiklikleri de bu duruma sebebiyet verebilir. Kulak zarınız yırtıldığında ya da delindiğinde çok şiddetli bir ağrı duyabilirsiniz.

Neyse ki kulak zarı kendini yenileyebilen bir yapıdır ve çoğu zaman tedavi gerektirmeden kendiliğinden iyileşir. Çok ender durumlarda ise cerrahi operasyon gerekebilir.

#6: Zona Hastalığı

Zona hastalığının “otik zoster” adı verilen türü dış kulak sinirlerini etkilemektedir. Halk arasında kulak zonası denilen bu hastalık da şiddetli kulak ağrısına sebep olabilir. Otik zosterin sebep olduğu ağrı çoğunlukla tek taraflıdır ve bu ağrıya çınlama ve baş dönmesi de eşlik eder.

#7: Egzama

Egzama; kulak derisi, kulak yolu ve kulak arkası gibi dış kulak bölümlerinde de görülebilen bir cilt hastalığıdır. Kulağın bu bölümlerinde kaşıntı olarak başlayan egzama tedavi edilmediğinde dış kulak enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu da kulak ağrısına zemin hazırlayan bir problemdir.

#8: Diş ve Çene Sorunları

Çürük azı dişleri, diş apseleri ve çıkmaya çalışan ya da gömülü 20’lik dişler de kulak ağrısı sebebi olabilir.

Çoğunlukla 20’lik dişlerden veya geceleri diş sıkmadan kaynaklanan çene eklemi sıkıntıları da kulağa vurarak ağrı yapabilir. Azı dişleri ve çene eklemi kulağa yakın bölgelerdir. Bu yüzden pek çok hasta dişlerde ya da çenede olabilecek bir problemi göz ardı ederek kulak ağrısıyla hekimlere başvurur.

#9: Boğaz Enfeksiyonları

Bademcik ve boğaz enfeksiyonları kulaktan kaynaklanmasa da kulak ağrısı yapabilir ve tedavi edilmezse orta kulakta iltihaba sebep olabilir. Hatta pek çok orta kulak enfeksiyonu boğaz ve bademcik enfeksiyonlarının akabinde ortaya çıkar.

Boğaz ve kulak çevresindeki lenf bezlerinin şişmesine de yol açan bu enfeksiyonlar orta kulak enfeksiyonuna sebep olmasalar bile kulak ağrısı yaratabilirler.

#10: Vertigo

Vertigoya sebep olan hastalıkların büyük kısmı kulakla ilgilidir. Hatta çoğunlukla, iç kulaktaki dengeyi sağlayan yapılardaki problemlerle alakalı olan vertigo kulak hastalığı olarak bilinir.

Kulaktan kaynaklanan vertigoya işitme kaybı, denge bozuklukları ve işitme sorunları eşlik edebilir.

Bu yüzden vertigoyla doğrudan ilişkili pek çok hastalık kulak ağrısına sebebiyet verebilir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Günlük sağlık ipuçları alın.