Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

Piriformis Sendromu (Yalancı Siyatik) [Belirtileri, Nedenleri, Teşhis, Tedavi]

Belirtileri | Nedenleri | Teşhis | Tedavi

#1: Piriformis Sendromu Nedir?

Piriformis sendromu, kalçadaki piriformis kasının siyatik sinirine baskı yapması yüzünden görülen bir ağrı sendromudur.

Peki, piriformis kasımız nerededir?

Priformis kası nerededir

Piriformis kası, kuyruk sokumu omurlarının önünden başlayıp uyluk kemiğinin arkasına kadar uzanan düz bir kastır. Piramit şeklindeki bu küçük kas günlük hayatımızda fark etmesek de bacak ve kalça kısmımızda önemli yükler taşır.

İşte bu kasın zarar görmesi sonucunda yaşadığımız ağrılar “yalancı siyatik” de denen bir sendroma sebep olur. Bu ağrılara yalancı siyatik denmesinin sebebi “bel fıtığı” ağrılarına çok benzemesidir.

Piriformis sendromu, çok fazla yanlış tanı alan bir hastalık olduğu için toplumda görülme oranı net olarak bilinmiyor, fakat kadınlarda çok daha fazla görülüyor. Bu sendromun kadınlarda daha fazla görülmesinin sebebi ise kadınlardaki ön uyluk kaslarının erkeklere göre daha geniş olmasına bağlanıyor.

#2: Piriformis Sendromu Belirtileri

Piriformis sendromunda hastalar bel fıtığı yaşadıklarından şüphelenerek doktora başvururlar. Bu hastaların yakınmaları genellikle şu şekildedir:

  • Fazla oturmak, yatmak ya da ayakta durmakla artan ağrı
  • Kuyruk sokumundan başlayarak bele ve bacaklara doğru yayılan ağrı ve karıncalanma
  • Bacaklarda ve ayaklarda kasılma ve gerginlik
  • Uyluğu dışa döndürme esnasında gerginlik ve ağrı
  • Bazı vakalarda oturma ve kalkmada güçlük
  • Bazı vakalarda karın ile kasıklarda ve cinsel ilişki sırasında ağrı
  • İlerlemiş durumlarda bacaklarda zayıflama ve güçsüzlük

#3: Piriformis Sendromunun Nedenleri

Piriformis Sendromunun Nedenleri

Piriformis sendromuna yol açan sebep tam olarak bilinmemektedir.

Bu kasın yapısı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişiler tamamen anatomik bozukluktan, skolyoz gibi omurga hastalıklarından, kilodan ya da uzun süreli sert zeminde oturmak gibi sıkıntılardan bu sorunu yaşayabilirler. Buna tıp dilinde “birincil piriformis sendromu” denir.

Fakat bu şikayetlerle gelen hastaların çok büyük kısmında ağrıyı ortaya çıkaran bir travma hikayesi bulunur. Travma hikayesi olan sendromlar ise “ikincil piriformis sendromu” olarak adlandırılır.

Bu travmalar genelde şu şekildedir:

  • Kaza ya da düşmeye bağlı yaralanmalar: Trafik kazaları, düşmeye, çarpmaya ya da atlamaya bağlı yaralanmalar.
  • Yanlış yapılan egzersizler: Özellikle uzun mesafe koşucuları, atlama ve sıçrama sporları yapanlar ve ağırlık kaldırmayla uğraşanlarda daha çok görülür. Bu kişilerde piriformis kasının aşırı gelişmesinin sendromun görülmesinde etkili olduğu belirtiliyor.
  • Kas içine yapılan enjeksiyonlar: Kas içine yapılan enjeksiyonların piriformis sendromuna neden olduğu bilimsel olarak ispat edilmiş değil ancak özellikle tekrar eden enjeksiyon uygulamalarının ardından piriformis sendromuna yakalanan pek çok vaka kaydedilmiş.

#4: Piriformis Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Piriformis sendromu belirtileri bel fıtığına çok benzediğinden hekiminizin öncelikle yapacağı şey bel fıtığınız ya da ona benzer başka bir rahatsızlığınız olmadığından emin olmaktır. Bunun için de MR, tomografi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Ayrıca ağrının ne zaman ve ne şekilde başladığına dair hikayeniz de hekiminiz için gereklidir.

Hekiminiz bütün bunlara ek olarak fizik muayenesiyle de teşhisinizi doğrulayacaktır. Pek çok hasta fiziksel muayene sırasında, piriformis kasına baskı uygulandığında ve kası etkileyecek herhangi bir hareket yaptığında şiddetli ağrı ve gerginlik ifade eder.

Piriformis Sendromu için hangi doktora gitmeliyim?

Eğer sizde piriformis sendromu olduğunu düşünüyorsanız nöroloji, beyin cerrahisi, ortopedi ve travmatoloji ve fizyoterapi branşlarına başvurabilirsiniz.

#5: Piriformis Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Piriformis sendromu fizik tedavi egzersizleri ve ilaçlarla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Kas gerginliğini ve kasılmaları azaltmaya yönelik açma-germe egzersizleri ve yanı sıra kalça kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik fizik tedavi egzersizleri hızlıca sonuç vermektedir. Tedavi sürecinde kas gevşetici ilaçlar ile merhemler ve soğuk-sıcak kompres uygulamaları da kullanılır.

Bazı ilerlemiş vakalarda piriformis kasının gevşemesi ve siyatik üstündeki baskısını azaltması için kas içi enjeksiyon uygulamaları yapılabilmektedir. Nadiren, çok ilerlemiş vakalarda cerrahi operasyon gerekebilir.

Piriformis sendromu olan kişilerin bütün tedavi yöntemlerinin yanı sıra kendilerini korumaları da gerekir. Hekimlerin bu konudaki uyarılarına dikkat etmek çok önemlidir.

Özellikle oturma pozisyonları piriformis tedavisinde önem taşır. Uzun süre bacak bacak üstüne atmak, bağdaş kurmak ya da sert zeminlerde oturmak sendromunuzu arttırabilir.

Tedavi sürecinde ağırlık kaldırmak, atlayıp sıçramak ya da koşmak gibi faaliyetlerin de kısıtlanması gerekecektir.

Piriformis sendromu tedavi edilmezse ne olur?

Piriformis sendromu çoğu zaman cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Ancak hastalar kendilerini korumadıkları sürece rahatsızlıkları tekrar edebilir.

Bu sendromun tedavi edilmediği takdirde ağır sinir hasarlarına sebebiyet verebileceği göz ardı edilmemelidir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Günlük sağlık ipuçları alın.