Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

Siyah Noktalar: Nasıl Korunurum ve Kurtulurum?

Nedenleri | Nasıl Korunabilirim? | Tedavi

#1: Siyah Nokta Nedir?

Siyah nokta, cildin alt katmanının fazla yağ salgılaması ve cilt yüzeyine çıkan bu yağın havayla karşılaşıp okside olması sonucu ortaya çıkan bir cilt problemidir.

Cilt gözeneklerinden dışarı çıkan bu yağ; hava, kir ve ölü hücrelerle birleşerek koyu bir renge dönüşür ve siyah nokta hâlini alır.

Siyah Nokta

Siyah noktalar sağlık açısından bir risk taşımasa da görsel olarak rahatsızlık verir ve daha büyük bir problem olan sivilcelere zemin hazırlar.

Her siyah nokta sivilceye dönüşmese de her sivilcenin geçmişinde bir siyah nokta vardır.

Siyah noktaların en çok görüldüğü yerler burun, alın, çene ve yanak çevresi olmasına rağmen yağ salgısının fazla olduğu sırt, göğüs ve omuz gibi bölgelerde de çıkabilirler.

Peki bu siyah noktalardan kurtulmak ve korunmak mümkün mü?

Elbette mümkün.

#2: Siyah Noktaların Nedenleri

Siyah Noktalardan Kurtulmak

Her yaşta ve herkeste görülebilen siyah noktalara sebep olan pek çok faktör vardır. Siyah noktaların sivilcelere zemin hazırladığını düşünürsek aslında bazı sağlık problemlerinin habercisi olabileceklerini de söylemek mümkün.

Siyah noktalara sebep olan etmenler şunlardır:

 • Yağlı cilt yapısı
 • Cildi doğru şekilde temizlememek
 • Yağlı beslenme
 • Güneş ışınları
 • Kadın hastalıkları (Yumurtalık kistleri, endometriozis)
 • Hormonal değişimler (Ergenlik dönemi, kadınlarda adet dönemi, hamilelik)
 • Stres
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • Hava kirliliği

Eğer siyah noktalarınızın arttığını düşünüyorsanız yukarıdaki maddelerden yola çıkarak kendinizi gözlemleyin. Hava kirliliği, stres, güneşe fazla maruz kalma ya da hormonal değişimler yaşadığınızı düşünmüyorsanız bir dahiliye hekimine ya da bir kadın doğum uzmanına danışarak gerekli tetkikleri yaptırmanızda fayda var.

#3: Siyah Noktalardan Nasıl Korunabilirim?

Günlük Cilt Bakım Rutini

Cilt tipine uygun bir temizleyiciyle cildi her gün temizlemek.

Gün içinde karşılaştığımız hava kirliliği cilt gözeneklerini tıkayarak siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebep olur. Kalitesiz makyaj ürünleri kullanmak ve makyajı temizlemeden uyumak da siyah nokta oluşumunda büyük bir etkendir.

Bu yüzden doğru bir temizleyiciyle cildi her gün temizlemek çok önemlidir. Bir uzmana danışarak mutlaka cildinize uygun bir temizleyici seçmelisiniz. Örneğin; cildiniz yağlıysa su bazlı bir yıkama jeli, cildiniz kuruysa losyon içerikli temizleme sütleri seçmek doğru bir tercih olacaktır.

Güneş kremi kullanmak.

Güneş ışığına korunmasız bir şekilde maruz kalmak ciltteki melanin üretimini arttırarak siyah nokta oluşumuna zemin hazırlar. Bu yüzden hava güneşli olsun ya da olmasın, gün ışığına çıkmadan yarım saat kadar önce cilde güneş kremi sürmek çok önemlidir.

Güneş kremi seçerken aldığınız kremin cilt tipinize uygun olduğundan ve doğru koruma faktörü içerdiğinden emin olmalısınız. Kışın daha az, yazın ise daha yüksek koruma faktörlü kremler seçmeniz gerekir.

Doğru nemlendirici kullanmak.

Gün içinde hepimiz cildimizi nemlendirmeye ihtiyaç duyarız. Cilt tipine ve yaşına uygun olmayan bir nemlendirici, siyah nokta oluşumunu arttıracaktır. Örneğin, cildinizde tabaka oluşturan, cildinizin terlemesine yol açan ve kolayca emilmeyen bir nemlendirici size uygun olmayacaktır. Bir uzman denetiminde cildinize uygun bir nemlendirici seçerek siyah nokta oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Cildi soğuk suyla yıkamak ve tonik kullanmak.

Soğuk su ciltteki gözeneklerin büzüşerek küçülmesini sağlar. Bu da siyah nokta görünümünü azaltır. Sıcak su ise gözeneklerinizin genişlemesine sebep olacaktır. Cilt temizliğinizi soğuk suyla tamamlayarak siyah nokta görünümünü azaltabilirsiniz.

Cilt temizliğinizi tamamladıktan sonra cildinize uygun bir tonik uygulamak da gözeneklerinizi sıkılaştırır. Bu da yağ tabakasının cilt yüzeyine çıkmasını geciktirir.

Yağlı besinlere dikkat etmek.

Siyah nokta oluşumu cildin alt tabakasındaki yağ katmanıyla doğrudan ilişkili olduğu için beslenmek için kullandığınız yağların oranı ve kalitesi çok önemlidir.

Siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız cips gibi paketli abur cuburlarda bulunan kalitesiz trans yağlardan mutlaka uzak durmalısınız.

Omega 3 açısından zengin ve kaliteli yağlarla beslenmek ise hem siyah nokta ve sivilce görünümünü azaltır hem de cildinizin daha genç kalmasını sağlar.

Yastık kılıflarını ve havluları sık sık değiştirmek.

Yastık kılıfınız ve havlular yüzünüzün en çok temas ettiği yüzeydir.

Yastık kılıflarını ve havlularınızı kimyasal içermeyen bir temizleyiciyle yıkamak, bakterilerin ölmesi için ütüleyerek kullanmak ve sık sık değiştirmek cildinizi siyah noktalardan korumak için doğru bir tercih olacaktır.

Nemli kalan havlular da bakteri üremeleri için uygun bir zemin hazırlarlar. Bu yüzden, havlularınızı sık sık değiştiremiyorsanız havlu yerine kağıt havlu kullanabilirsiniz.

#4: Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulabilirim?

Siyah noktalarınızı tırnaklarınızla sıkmak veya bir cisimle kazıyarak çıkarmak gibi tehlikeli girişimlerde bulunmamalısınız. Bu, gözeneklerinizin daha fazla genişlemesine ya da cildinizin mikrop kapmasına sebep olabilir.

Siyah noktalardan kurtulmanın en kolay ve güvenilir yolu, bunun için üretilen temizleyici ürünleri kullanmaktır. Doğru temizleyiciyi bulmak için de bir uzmanla görüşüp siyah noktaların yoğunluğunu, yerlerini ve tipini tespit etmek ve eğer varsa cildinizdeki diğer sorunlar hakkında bilgi almak doğru olacaktır.

Uzmanınızın önereceği şu tarz ürünleri kullanabilirsiniz:

 • İçinde partiküller olan krem veya jel kıvamlı temizleyiciler (Peelingler)
 • Jelatin içeren soyulabilir maskeler
 • Siyah nokta bantları
 • Kil bazlı maskeler
 • Doğal yöntemler

Fakat  cildiniz sivilceliyse içinde partikül olan peelingler kullanmanız sakıncalıdır. Bu, sivilcelerinizin dağılmasına ve farklı yerlerde yenilerinin oluşmasına sebep olabilir. Eğer cilt tipinize uygun değilse ve doğru ürünle desteklemezseniz kil maskeleri cildinizi kurutabilir. Ya da siyah noktalarınız az ve yüzeydeyse iri partiküllü bir peeling cildinizi tahriş edebilir.

Limon suyu, karbonat, tarçın ve toz şeker gibi evde kolayca temin edebileceğiniz maddelerle doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz ancak duyduğunuz her yöntemi uygulamamalısınız. Başkasına iyi gelen bir yöntem sizde istenmeyen farklı bir etkiye yol açabilir.

Kısacası siyah noktalarınızdan kurtulma yolu seçerken bir uzmana danışmak mutlaka gereklidir. Hangi ürünün ne kadar sıklıkta ve hangi bölgede kullanılması gerektiğine dair uzman yönlendirmesiyle hareket ederseniz siyah noktalarınızdan kolayca kurtulmanız mümkün.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Günlük sağlık ipuçları alın.